Dünya Orta Doğu Amerika Avrupa Asya Afrika Maduro: ABD Irak'ı işgal ederken de bahaneler üretmişti

Veneuzela Devlet Başkanı Maduro, ABC televizyonuna verdiği mülakatta ABD'nin asıl hedefinin Venezuela'nın petrolünü olduğunu belirterek "ABD Irak'ı işgal ederken de bahaneler üretmişti" dedi. Bogota'ya kaçan muhalif lider Guido için ise Maduro "O sadece gidip gelemez. O adaletin önüne çıkacak" ifadelerini kullandı.

- Bu haber 7 kez okundu.

Dünya Orta Doğu Amerika Avrupa Asya Afrika Maduro: ABD Irak'ı işgal ederken de bahaneler üretmişti

Veneuzela Devlet Başkanı Nikolas Maduro, ABC televizyonuna verdiği mülakatta ABD’nin asıl hedefinin halen petrol ihraç eden ülkeler topluluğu OPEC'in dönem başkanı olan Venezuela’nın petrolünü ele geçirmek olduğunu söyledi.

Maduro’nun mülakat yaptığı Tom Llamas, "ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüşmek için Bogota’da bulunan muhalefet lideri Guaido’nun yeniden Venezuela’ya girmesine müsaade edecek misiniz?" şeklindeki bir soruya şu yanıtı verdi:

"GUAİDO ADALET ÖNÜNE ÇIKACAK"

"O sadece gidip gelemez. O adaletin önüne çıkacak. Mahkeme onun yurt dışına çıkmaya yasak getirdi. Bu kanunlara saygı duyarım. Sana soruyorum. ABD’de Donald Trump’dan Barack Obama’ya kadar kim kanunun üstündedir? Bir ABD mahkemesi Donald Trump’a bir soruşturma sırasında ülke dışına çıkma yasağı koysa o da ülke dışına çıkıp gelse ABD mahkemelere onlara ne yapar? Bundan herkesi kendi sonucunu çıkarsın.

ABD’nin Venezuela’ya kaşı yaptırımlar konusunda ne düşündüğü sorulan Maduro, "ABD hükümetinin yaptığı her şey başarısızlığa uğramaya mahkumdur. Onlar, Güney Amerika’ya savaşı getirmek ve Venezuela’ya askeri müdahaleyi meşru göstermek için kriz uydurmaya çalışıyor. ABD’nin kullandığı diplomasinin maksadı bu saldırıları meşru göstermek içindir. Bogota’daki toplantı, Venezuela anayasasının dışında paralel bir devlet kurma teşebbüsüdür. ABD, Venezeula’da seçimsiz halk oylamasına gitmeden başka bir başkan tanımaya çalışıyor. Bu Venezuela ile ABD arasındaki geçmiş 200 yıl içinde görülmüş bir şey değildir. Bu aşırı siyaset anlayışı başarısızlığa mahkumdur. Bunun ne Venezuela ne de ABD’ye bir yararı olur" dedi.

"IRAK'I İŞGAL EDERKEN DE BAHANELER ÜRETMİŞLERDİ"

ABD’nin Venezuela’ya karşı planları ile ilgili olarak Maduro şunları söyledi: "ABD Venezuela’nın petrolünü istiyor ve petrol için bir savaş çıkarmak istiyor. Amerikan halkını bundan müstesna tutarak diyorum ki; Donald Trump tarafından yönetilen aşırıcı Ku Klux Klan hükümeti Venezuela’nın petrolünü hatta daha da ötesi toprağını istiyor. Ülkemizin zenginliğini istiyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD’nin eski FBI Başkanı Andrew McCabe ile 2016 yılında yaptığı bir görüşmede 'Venezuela’nın petrolü var Venezuela savaşmak için iyi bir ülke' dediği, McCabe’nin kitabında yer alıyor. Bu kötü bir plan, bu aşırıcı bir plan. Çünkü Venezuela barışçıl ve mütevazi bir ülke" dedi.

Maduro, "Bunlar başka ülkeleri işgal etmek için bahaneler üretti. Irak’ı işgal ederken de orada kitle imha silahları olduğunu bahanesini üretmişlerdi" dedi.

Kaynak: Karar

Anahtar Kelimeler:
MadroVeneuzela

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol