Ramazan öncesi çifte tahrik

İSRAİL VE TEK DESTEKÇİSİ ABD PROVOKASYONA DOYMUYOR. AMERİKAN BÜYÜKELÇİLİĞİNİN AÇILACAĞI GÜN KUDÜS’TE EZAN DA YASAKLANDI.

- Bu haber 34 kez okundu.

Ramazan öncesi çifte tahrik

Son derece tehlikeli

Filistin’den, İslam âleminden ve dünyadan gelen bütün tepkilere rağmen Trump'ın  ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararında inat etmesi ve açılışının İsrail’in 70. kuruluş yıldönümüyle tam da Ramazan öncesine denk getirilmesi, gerilimi çok daha ileri boyutlara taşıyacak son derece tehlikeli bir provokasyon olarak yorumlanıyor.

Asla başarılı olamaz

Büyükelçilik açılışının yapılacağı gün Kudüs Belediyesinin şehirde ezan okunmasını yasaklaması, provokasyonu daha da katmerleyen bir saygısızlık ve sorumsuzluk olarak tepkileri tırmandırdı. Filistin Din İşleri ve Vakıflar Bakanı, yasakla Kudüs'teki Müslüman ve Hıristiyanların sesinin susturulmasının hedeflendiğini, ama başarılı olamayacağını söyledi.

Filistin ayakta

Sosyal medya paylaşım sitesi Twitter’da İsrail’in kuruluşunun 70. yılını kutlayan İsraillilere karşı, işgal altındaki Filistinliler başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerine dağılmış durumda olan milyonlarca Filistinli #Nakba70 etiketiyle bir karşı kampanya başlattı. Bu arada, dünyanın 46 ülkesinde de düzenlenecek olan gösterilerle İsrail ve ABD protesto edilecek.

...VE 70. YIL KATLİAMI

İsrail askerleri ABD’nin Kudüst’te büyükelçilik açmasını protesto için toplanan Filistinlilere ateş açtı.

ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açmasını protesto etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılanlara İsrail askerlerinin gerçek mermilerle açtığı ateş sonucu en az 50 Filistinli şehit oldu. 2000’e yakın Filistinlinin de yaralandığı saldırılarda şehit sayısının daha da artmasından endişe ediliyor.

İsrail’den 70. yılında kanlı katliam

ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını Gazze sınırında protesto eden Filistinlilere İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 41 Filistinli şehit oldu, 2000’i aşkın Filistinli de yaralandı. İsrail askerleri, ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açmasını protesto etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 41 Filistinliyi şehit etti. Öte yandan, Filistin Kızılayı’ndan yapılan yazılı açıklamada da Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında düzenlenen gösterilerde şu ana kadar 253’ü gerçek mermiyle olmak üzere, şarapnel, gaz kapsülleri ve göz yaşartıcı gaz nedeniyle 2000’i aşkın Filistinlinin yaralandığı kaydedildi. Filistinli Gazeteciler Sendikası’ndan yapılan yazılı açıklamada, aralarında Reuters’in kameramanı Ahmed Zakkut ve Cezayir Televizyon muhabiri Ömer Hamdan’ında olduğu 9 gazetecinin yaralandığı ifade edildi.  El-Mizan İnsan Hakları Merkezi’nden yapılan açıklamada da İsrail’in gösterilere karşı aşırı ve öldürücü güç kullandığı kaydedilirken, yaralanan gazetecilerden 9’unun da İsrail askerleri tarafından atılan gerçek mermilerle vurulduğu aktarıldı.

***

Filistin Din İşleri ve Vakıflar Bakanı Yusuf Edis, mescitlerde ezan okunmasının yasaklanmasının, ibadet özgürlüğünün ihlal etmesi anlamına geldiğini belirtirken, ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınacağı gün için getirilen bu yasağın geçersiz olduğunu, hiçbir şekilde sonuç getirmeyeceğini vurguladı.

Filistin Din İşleri ve Vakıflar Bakanı Yusuf Edis, pazartesi günü Kudüs’teki mescitlerde ezan okunmasının yasaklanmasının, ibadet özgürlüğünün ihlal etmesi anlamına geldiğini belirtti. Kudüs Belediyesi’nin aldığı “ezan yasağı” kararıyla ilgili konuşan Edis, söz konusu yasakla Kudüs’teki Müslüman, Hıristiyan ve Arapların sesinin susturulmasının hedeflediğini söyledi. Edis, ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınacağı gün için getirilen bu yasağın geçersiz olduğunu, hiçbir şekilde sonuç getirmeyeceğini vurguladı. Kudüs Belediyesi, ABD Büyükelçiliğinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınmasına ilişkin yapılacak kutlamalar nedeniyle Pazartesi günü Kudüs’teki mescitlerde ezan okunmasının yasaklandığını duyurmuştu.

ABD Büyükelçiliği Kudüs’e taşınıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs Büyükelçiliği için dün açılış töreni düzenlenledi. Trump’ın kızı İvanka, damadı ve danışmanı Jared Kushner ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise törende hazır bulundu. Heyet, öncesinde ise dışişleri bakanlığındaki etkinliğe katıldı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu burada yaptığı konuşmada, Trump’ın elçiliği Kudüs’e taşıma kararını övdü. Netanyahu, kararı “cesur” olarak niteledi. Öte yandan Arap Birliği, ABD’nin elçiliğini Kudüs’e taşımasıyla ilgili olağanüstü toplanacak. Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımış ve büyükelçiliğin de Tel Aviv’den taşınmasını kararlaştırmıştı. Karar dünya genelinde tepki çekmişti.

Kaynak: Yeni Asya

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol