Dolar kuru kritik seviyeyi aştı! İşte güncel dolar fiyatı

Dolar kuru, dün TL karşısında geniş bantta iki yönlü sert dalgalanırken bugün yukarı yönlü hareketle 5.64'ün üzerinde işlem görüyor. İşte güncel dolar fiyatı...

- Bu haber 18 kez okundu.

Dolar kuru kritik seviyeyi aştı! İşte güncel dolar fiyatı

 

Dolar kuru, TL karşısında ABD piyasalarında çarşamba günü 5.33 seviyesinden kapanmış ve dün 5.6465 seviyesine kadar yükseldikten sonra 5.57 lira civarında dengelenmişti. Kur fiyatı dün geniş bantta iki yönlü sert dalgalanırken sık sık 5.50 altını ve 5.60 üzerini gördü ancak TL, günü yaklaşık 4.5 puan zararla kapattı.

Dün dört haneli seviyeleri gören swap faizleri Londra piyasasının tekrar likidite sağlayabilmesinin ardından yüzde 35 seviyelerine kadar geriledi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, konu ile ilgili olarak Merkez Bankası’nın pazartesi aldığı swap kararının yurtdışıyla ilgili olmadığını, Türk bankalarının Merkez Bankası ile işlem hacimlerinde limitin arttırılmasına yönelik olduğunu ifade etti.

Albayrak, yurtdışı limitlerinin ağustosta belirlenen limit olarak devam ettiğini belirti. "Bankalar Birliği bununla ilgili açıklama yaptı. Yurtdışına ciddi rakamlarda Türk lirası tedariği söz konusu. Burada esas konu ne yaşandı da bu süreç ayrışmadan 
kaynaklanıyor" dedi.

Dolar kuru, bugün 5,59 liradan güne başlarken yukarı yönlü hareketle 5.64 üzerini gördü. Kur, TSİ 11:25'te 5,6449 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro kuru ise TL karşısında 6.3352 liradan el değiştiriyor.

Öte yandan, swap faizi ise geçen hafta yüzde 24'ten yüzde 1200 dolaylarına çıkmasının ardından gecelik vadede yeniden yüzde 35 seviyesine geriledi. Swap piyasasındaki haftalık TL faizi ise yüzde 300 civarından yüzde 115'e indi.

UZMANLARDAN DOLAR YORUMU

Uzmanlar, yabancı bankaların aktiflerindeki bono tahvil, hisse senedi gibi, temettü alacakları ve benzeri TL bazlı varlıkları satmış olabileceğini belirtiyor. Teknik açıdan dolar kuru fiyatında dün uzmanlar, 5,60 seviyesini direnç olarak gösteriyordu. Bugün ise uzmanlar, teknik açıdan dolar/TL'de 5,67'nin direnç konumunda bulunduğunu ifade ederken, 5,50'nin destek olarak izleneceğini kaydetti.

Piyasalarda seçim öncesi haftanın son işlem gününde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Jeopolitik riskler ve ABD ile ilişkiler izleniyor. Yurt dışında ise Almanya'da perakende satışlar ve işsizlik, İngiltere'de büyüme, ABD'de  kişisel gelir ve harcamalar verilerinin takip edileceği belirtildi.

Kaynak: Milli Gazete

Anahtar Kelimeler:
DolarKurSer Hareket

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol