Mavi Marmara’da gizli anlaşma

İsrail’de hukuk alanında çalışan bir sivil toplum kuruluşu (STK), Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne 2016’da imzalanan İsrail-Türkiye anlaşmasının tam metni olduğunu iddia ettiği bir belge gönderdi.

- Bu haber 6 kez okundu.

Mavi Marmara’da gizli anlaşma

 

Metnin ekinde Gazze’ye yapılacak yardımlar ve karşılıklı “terörist saldırıların engellenmesi” maddeleri var. İsrail Hukuk Merkezi (Israel Law Center - ILC) adlı Tel Aviv merkezli bir sivil toplum örgütü, Mavi Marmara davasının görüldüğü Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne, 28 Haziran 2016’da İsrail ve Türkiye arasında imzalanan anlaşmanın tam metni olduğunu iddia ettiği bir belge gönderdi. Metinde, daha önce ne İsrail ne de Türkiye tarafından kamuya açıklanan ek maddeler de yer alıyor. ILC’nin resmi anlaşma metni olarak Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) sunduğu belgede, kamuoyuna açıklanan 6 maddenin yanı sıra, 5 madde daha olduğu görüldü.

Meclis’te 6 madde olarak kabul edilmişti

BBC’nin haberine göre metnin ve ek maddelerin doğruluğunu teyit amaçlı ulaşılmaya çalışılan Türkiye ve İsrail Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, sorulara cevap vermemeyi ve yorum yapmamayı tercih etti. 28 Haziran 2016’da imzalanan ve Mavi Marmara olayının yaşandığı 31 Mayıs 2010’dan bu yana diplomatik ilişkilerin seviyesinin düşürüldüğü İsrail ile Türkiye arasında normalleşme sağlayan anlaşma, Ağustos 2016’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmişti. Meclis’te kabul edilen anlaşma da resmi kayıtlara 6 madde olarak girdi. Bu 6 madde, İsrail’in Mavi Marmara olayında vefat edenlerin yakınları için tazminat olarak Türkiye’ye 20 milyon dolar ödemesini, bunun karşılığında filo hadisesiyle ilgili İsrail devletine ya da vatandaşlarına yönelik Türkiye’de açılacak herhangi bir davadan muaf tutulmasını öngörüyordu.

Kaynak: Yeni Asya

Anahtar Kelimeler:
Mav Marmara

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol