Seçim güvenliğinde kritik dönemeç

YSK, seçim güvenliğini doğrudan etkileyecek “seçmen taşıma ve sandık birleştirme” sürecinde sorun yaşanmayacağını söylese de, muhalefet partileri ve sivil toplum örgütleri endişeli.

- Bu haber 3 kez okundu.

Seçim güvenliğinde kritik dönemeç

31 Mart için geri sayım sürerken, seçim güvenliğinde yeni bir aşamaya geçiliyor. Dikkatler; “seçmen taşıma ve sandık birleştirme” işlemlerinde. 2014 yerel seçimlerinde 32 bin seçmenin kaydını donduran Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 31 Mart yerel seçimine giden süreçte kaydını dondurduğu seçmen sayısı 91 bini aştı. YSK, “adres taşıma ve seçmen kaydırma” uygulamasından ötürü seçmen listelerine yapılan itirazlar doğrultusunda bu kararı aldı. Türkiye’de “seçim güvenliği” tartışmalarının gündemdeki ağırlığını artıran bu süreç, seçim takvimi işledikçe yeni bir boyut kazanıyor. Şimdi sıra; “seçmen taşıma ve sandık birleştirme” işlemlerinde. YSK, seçim güvenliğini doğrudan etkileyecek bu süreçte de sorun yaşanmayacağını iddia etse de, muhalefet partileri de, sivil toplum örgütleri de endişeli. 

Asker ve polis belli bölgelere yığılıyor

YSK’ya yapılan ikinci itiraz grubunu “yığma ve kaydırma seçmen” olarak kamuoyuna yansıyan “adres taşıma ve seçmen kaydırma” uygulamasından kaynaklanan başvurular oluşturdu. YSK, bu başvurular sonrasında 91 binden fazla seçmenin kaydını dondursa da, muhalefet partilerini tatmin edemedi. DW’nin haberine göre, YSK’nın yaptığı incelemeler doğrultusunda hem siyasi partilerin hem de muhtarlıkların “yığma ve kaydırma seçmen” işlemlerinde doğrudan sorumluluğu olduğu ortaya çıktı. YSK yetkilileri “Milli Savunma ve İçişleri Bakanlığı, kimi asker ve polisleri görevli olarak kendi seçim bölgelerinin dışında seçmen olarak gösterdi. Siyasi partiler bu işleme de itiraz ettiler ancak bu itirazlar reddedildi. Ana muhalefet partisi CHP’de “seçim güvenliği” konusunu sürekli gündemde tutan Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “İtirazlarımıza mantıklı gerekçe ortaya koyamayan bir YSK ile karşı karşıyayız. Askeri, polisi görevli diye bir yere seçmen olarak yığmak nasıl bir mantıktır” diye soruyor. 

“Aldatılmışlık” hissi büyüyor

Tüm siyasi partilerle irtibat kurduklarını, YSK’ya Türkiye’de seçim güvenliği üzerindeki sorgulamaların kaldırılması için öneriler sunduklarını anlatan Özkazanç, “Tekrarlanan bilgi girişi önlenmeli, sandık başında kaç görevlinin oy kullandığı veri olarak tutulmalı ve yayımlanmalı, veriler sivil topluma açılmalı” diyor. Özkazanç, aksi durumda 31 Mart seçimlerinde de “Türkiye’de neler oluyor” sorusunun sorulmasının “kaçınılmaz” olacağı uyarısında bulunuyor. ODTÜ Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Türkkolu da, “Türkiye’de demokratik seçim mümkün müdür” sorusuna olumlu cevap verilemediğinden yakınıyor. Son dönemde, seçimlerden sonra “aldatılmışlık” hissinin büyüdüğünü söyleyen Türkkolu, “Aldanmamak için ne yapmamız gerektiği sorusuna yanıt arıyoruz. Endişeliyiz ama sorunları gündemde tutmaya kararlıyız” diyor.

Sandıkta tecelli eden oy, YSK sonuçlarına tecelli etmiyor

Sivil toplum örgütleri de, seçim güvenliği ile ilgili sorunlara dikkat çekmeye kararlı. Son olarak, 24 Haziran seçimlerinde oy kullanılan 180 bin sandıktan 2 bin sandık üzerinde inceleme yapan Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO), 250 sandıkta “ciddi hatalar” tespit etti. BMO Üyesi Kemal Özkazanç, “Bunlar bizim bulduklarımız. Sistemde bir tane bile hata varsa, tümünde olması mümkündür” diyor. Özkazanç, buldukları hataları sıralarken sandıklara yanlış veri yüklendiğini, birbirinin aynısı tutanaklar tespit ettiklerini, kanunen mümkün olmadığı halde sandık görevlileri birbiriyle örtüşen seçim tutanağı gördüklerini, aynı sandık için tamamen farklı veriler içeren iki ayrı tutanak girildiğini anlatıyor. Özkazanç, “Bizim bulduğumuz şeyler, neredeyse tüm partilerin lehine ve aleyhine durumlar yaratmış. Hiçbir partinin buna itiraz etmemesine de şaşırdık. Ne yazık ki, sandıkta tecelli eden oy, YSK sonuçlarına tecelli etmiyor” diyor.

Kaynak: Yeni Asya

Anahtar Kelimeler:
Seçim GüvenliğSeçim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol