Bu haber kez okundu.

Veda Hutbesi rehberimiz olmalı

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, Müslümanların yaşadığı sıkıntıların Veda Hutbesi’nde verilen mesajlara uyulmamasından kaynaklandığını belirtti. Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti üzerinden eleştiri yapan İşliyen, “Siz hiç ülkesinden kaçıp da Suudi Arabistan’a özgürlük var diye sığınan gördünüz mü? Göremezsiniz, çünkü bayrağında Kelime-i Tevhid yazan ülkenin karanlık elleri, öldürdükleri adamı kimyasal maddelerle buharlaştırıyorlar. Hürriyet adına özgürlük adına kaçan ya Avrupa’ya ya Amerika’ya kaçıyor bu bizim eksiğimizdir” dedi. Bağcılar İlçe Müftülüğü ve Bağcılar Belediyesi işbirliğiyle “Veda Hutbesi’nin Evrensel Mesajı” konulu bir panel düzenlendi.

Veda Hutbesi’nden günümüze 

Panelist olarak programa katılan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, konuşmasına Veda Hutbesi’nin tarihinden başlayarak, Peygamber Efendimiz’in (asm) mesajlarını günümüze uyarlayıp güncel konularda değerlendirmelerde bulundu.

İnsanlar arasında eşitlik konusuna değinen Dr. İşliyen, konuşmasında şunları söyledi: “Peygamber Efendimiz (asm), ebedî âleme göçüşünden yaklaşık 3 ay önce yapmış olduğu hacda Arafat hutbesinde yaklaşık 140 bin kişiye seslendi. O rivayetler birleştirilip metin haline geliyor ve bugün Veda Hutbesi halini alıyor. Efendimiz (asm) hutbede birçok konuya değindi. Allah’ın Resulünün (asm) vermiş olduğu en temel evrensel mesajlardan bir tanesi ‘Arapların Aceme yani Arap olmayana, Acemlerin de Araplara bir üstünlüğü yoktur’ oldu”

Şeref, Allah’ın katındadır 

S. Arabistan Konsolosluğu’nda vahşice öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini hatırlatan Dr. İşliyen, Suudi Arabistan’ı sert sözlerle eleştirdi. İşliyen, “Ümmet bugün birbirine düşme konusunda başkasını aratmayacak şekilde yanlış yapmaya devam ediyor. Kim Allah’tan ve İslâm’dan başka ırkçılıkta, kanında, renginde, kabilesinde şeref arıyorsa şeytanın peşinden gidiyordur. Şeref Allah’ın katındadır. Veda Hutbesi’nin verdiği mesaj budur. Başka yerde izzet arayan mü’minler, başka yerde başka şeyler arayan mü’minlerin cesetleri bugün denizlerin kenarında toplanır hale geldi. Bu kadar zengin bir geçmişi bu kadar parlak bir mazisi olan insanlar bugün İslâm ülkesine değil gayrimüslim ülkelere kaçıyorlar. Hürriyet adına hürriyet adına kaçan ya Avrupa’ya, ya Amerika’ya kaçıyor, bu bizim eksiğimizdir” dedi.

Kendimizi çek etmeliyiz

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ise “21. Yüzyıl dünyasında İslâm coğrafyasında oyunlar oynanırken, Müslüman Müslümanı öldürerek cihad ettiğini iddia ediyorsa bunda bir yanlışlık var. Bu yanlışlıkların sorumlularından bir tanesi de biziz. Eğer biz Veda Hutbesi’ni bile anlayamamışsak, idrak edememişsek gerçekten kendimizi çek etmemiz lâzım. İnşallah kendimize geleceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Asya

Anahtar Kelimeler:
MekkeMedineVeda Hutbesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner100