Bu Nefreti durdurabiliriz..

Suzanne Barakat, San Francisco Hospital’da Müslüman bir doktor. 2015 yılında akrabalarını İslamofobi yüzünden kurban veren Barakat şimdi, “Birlikte olursak bu nefreti durdurabiliriz” diyor.

- Bu haber 46 kez okundu.

Bu Nefreti durdurabiliriz..

Suzanne Barakat, San Francisco Hospital’da Müslüman bir doktor. Mesleğinin yanında 2015 yılında kardeşi, yengesi ve yengesinin kardeşini İslamofobi yüzünden kurban vermiş bir abla. Ted Talk’ta bir abla olarak 2016 yılı Kasım’da yaptığı konuşmasında şunları söyledi: 

“Geçen sene ailemin üç üyesi nefret suçu ile korkunç bir şekilde katledildi. Kardeşim Dean, diş hekimliği fakültesinde birinciydi. Yusor (eşi) ve Razan (eşinin kardeşi) ile birlikte evsiz, mültecilere özel mahalli ve uluslar arası kamu hizmeti projesinde yer alıyordu. Ve Türkiye’de Suriyeli mülteciler için bir dış gezisi planlıyorlardı. Razan 19 yaşında mimarî mühendislik öğrencisi olarak orijinal fikirlerini çevresindekilere hizmet etmek için kullanırdı. Mahallesindeki evsizlere bakım paketi hazırlamak gibi.”

Başsağlığı mesajları almıştı

Kardeşi ile en son görüşmelerinden 10 gün sonra belirsiz bir çok başsağlığı mesajı alırken hastanede nöbette olduğunu söyleyen Suzanne, babasını arayarak ne olduğunu öğrenmek ister. Babası, Chapell Hill’de bir saldırı olduğu ve araştırıldığını söyler. İnternetten araştıran Suzanna üç kişinin kafalarının arkasından vurulduğu ve öldüğünü, yazan bir habere ulaşır. Daha sonra ilk uçakla ailesinin evine gider ve gerçek açığa çıkar. Öldürülenler Dean, Yusor ve Razan’dır. Bu yıl iyilik ödüllerinde ödül alan Suzanne Barakat, kardeşlerini öldüren kişinin “park yeri tartışması” ile teslim olduktan sonra araştırma yaptığını ve bunun gerçek olmadığını anlayarak Facebook üzerinden yolladığı mesajlar ve çıktığı kanallarda yaptığı açıklamalar ile İslamofobi ve nefret mesajları konularına dikkatleri çekti.

Müslümanlar dayanışma içerisinde olmalı

İşinde birçok nefret mesajı ile karşılaşan Suzanna, işine ve İslamofobi ile mücadele etmeye devam eden birisi. Kasım 2016’da yayınlanan konuşmasında sözlerini şu şekilde noktaladı: “Sizlerin çevresinde mutlaka Müslüman bir komşu, iş arkadaşı veya çocuğunuzun okulda oynadığı bir arkadaşı vardır. Onlara ulaşın, onlarla dayanışma içerisinde olduğunuzu gösterin. Önemsiz hissettirebilir, ama fark oluşturacağına söz veriyorum. Deah, Yusor ve Razan’ı hiçbir şey geri getirmeyecek birlikte olursak bu nefreti durdurabiliriz.”

HABER: MERVE İRİYARI

Kaynak: Yeni Asya

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol