Bunlar da Avrupalı..

Avrupalıların İslam’a karşı cephe aldığının iddia edildiği bu günlerde İngiliz gazeteci başörtüsü yasağına karşı çıkarken, Avusturya’da Filistin’de yaşanan hak ihlalleri protesto edildi.

- Bu haber 35 kez okundu.

Bunlar da Avrupalı..

İngiliz gazeteci yazar Victoria Brittain, Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanının “İşverenlerin, çalışanlara başörtüsü yasağı getirebileceği” yönündeki kararının kıtadaki tolerans açısından geri adım olduğunu söyledi. Kararla ilgili değerlendirmede bulunan Brittain, verilen hükmü ‘Sürpriz’ diye nitelendirdi. “Adalet Divanının kararı Avrupa’daki tolerans açısından bir geri adım.” ifadesini kullanan Brittain, “Karar her ne kadar bütün dini sembolleri yasaklasa da söz gelimi Yahudilerin kipası ve Sikhlerin türbanı gibi, bundan en açık biçimde etkilenecek olan Müslümanların başörtüsüdür” dedi.

İslamofobiyi daha da körükleyecek

Avrupa’da aşırı sağ partilerin başörtüsünün yasaklanması için çağrıda bulunduğuna ve bu konuda kısmi yasakların Fransa ve Avusturya’da yürürlükte olduğuna dikkati çeken Brittain, “Bu karar Müslüman topluluklar ile resmi makamlar arasındaki ilişkileri kötüleştirecek, İslamofobiyi daha da körükleyecek” diye konuştu. Merkezi Lüksemburg’da bulunan AB Adalet Divanı, iş yerlerinde çalışanların “Görünür bir biçimde dinî, siyasî, felsefî sembolleri taşımaları” hakkında Belçika ve Fransa’dan yapılan iki başvuruyu karara bağlamıştı. Mahkeme, “İşverenlerin, çalışanların iş yerlerinde iç kurallar gereği herhangi bir siyasi, felsefi veya dini sembolün görünür kullanımını yasaklamasının doğrudan ayrımcılık teşkil etmediğine” hükmetmişti.

Filistin’e destek için gösteri yaptılar

Avusturya’nın başşehri Viyana’da, İsrail’in Filistinlilere yönelik sistematik baskı ve hak ihlâlleri protesto edildi. İnsan Hakları Meydanı’nda toplanan, Filistin bayrağı taşıyan göstericiler, “Özgür Filistin, Gazze’yi yaşat, İsrail’e boykot, İsrail Apartheid devleti” şeklinde sloganlar attı. Gösteride yapılan konuşmada, Filistin’e yönelik işgalin kaldırılması, mülteci olarak yaşayan Filistinlilerin ülkelerine dönebilmesini ve Filistinlilere yönelik baskı ve yaptırımların durdurulması talep edildi. 

Filistinliler yurtlarından kovuldu 

Gazeteci-yazar ve insan hakları aktivisti Wilhelm Lagthaler, yaptığı açıklamada, İsrail hükümetinin uygulamalarını eleştirerek, “Biz Apartheid rejimi, yayılmacı sitemi protesto ediyoruz. Uluslar arası değerler, demokratik haklar için burada toplandık” ifadesini kullandı.  21. yüzyılda bütün Filistin halkının kendi seçimini yapma hakkının elinden alındığını belirten Lagthaler, “Filistinliler yurtlarından kovuldu, geri dönme hakları yok, her tür temel haktan mahrumlar ve dünya bu durumu sadece seyrediyor. Özellikle uluslar arası kuruluşlar bu duruma sessiz kalıyor” dedi.

Asıl mesele İsrail’in yayılmacı tutumu

Lagthaler, birçok Birleşmiş Milletler (BM) gözlemcisinin söz konusu durumun farkında olduğunu, hatta yaşananlara ilişkin raporların hazırlandığını ifade ederek, “Bu raporlarda, İsrail’in yönetim tarzı Apartheid rejimlerine benzetiliyor, ancak buna karşı herhangi bir yaptırım yok. Tam aksine Avrupa’da bu duruma dikkat çekilmek istendiğinde, hemen ‘antisemitik’ damgası vuruluyor” diye konuştu. İsrail-Filistin meselesinin barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğine dikkati çeken Laghtaler, “Asıl mesele İsrail’in yayılmacı, kolonyal tutumu. Eğer bu tutum bertaraf edilirse tüm bölge için sorunun çözüleceğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu. Gösteride, Filistin kıyafetleriyle halk oyunları sergileyen aktivistler, 4 saat süren protestonun ardından olaysız şekilde dağıldı.

Kaynak: Yeni Asya

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol