Danıştay Munzur’a sahip çıktı

Danıştay 10. Dairesi, Tunceli’deki Munzur Vadisi’ne yapılması planlanan Hidroelektrik Santral (HES) ve barajlara yönelik kararını açıkladı.

- Bu haber 83 kez okundu.

Danıştay Munzur’a sahip çıktı

10 yıllık hukuki sürecin sonunda verilen kararda, “ Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararı veya ÇED gerekli değildir kararı” alınmadıkça projelerle ilgili onay ve izin verilemeyeceğine hükmedildi. 

TarihÎ bir karar 

Ankara 3. İdare Mahkemesi’nce verilen projelere onay kararını temyize götüren Tunceli Barosu Başkanı Avukat Barış Yıldırım, gelinen aşamada davalı Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Konaktepe Elektrik Üretim A.Ş. ile Zorlu Doğal Elektrik Üretim A.Ş.’nin yaptığı Karar Düzeltme başvurusunun reddedildiğini aktardı ve Bağımsız İletişim Ağı’na yaptığı açıklamada şunları dedi: “Böylelikle gerek Munzur Vadisi Millî Parkı bakımından ve gerekse de Millî Parklar hukuku bakımından tarihî bir karar verilmiştir.”

Temiz çevre herkesin hakkı

Danıştay 10. Daire Tetkik hakimi Fuat Kara, Anayasa’nın 56. Madde hükmü ve 2872 sayılı yasanın 10. Maddesi birlikte değerlendirildiğinde, herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkının bulunduğu, çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemenin devletin ve vatandaşların ödevi olduğunu” vurgulayarak projeye onay verilemeyeceğini şöyle açıkladı: “Öncelikle davaya konu projelerle ilgili olarak hazırlanan fizibilite raporları çerçevesinde, projelerin, ‘çevreye uyumlu’ olup olmadığının tespiti bakımından, çevre mevzuatı açısından zorunlu olan ÇED sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Aksi takdirde 2872 sayılı yasanın 10. Maddesi’nde belirtildiği üzere, Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu kararı veya Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir Kararı alınmadıkça projelerle ilgili onay ve izin verilemez.”

Anahtar Kelimeler:
MunzurDanıştay

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol