Bu haber kez okundu.

Rusya: ABD, Türkiye’yi kışkırttı

Sputnik’te yer alan habere göreRus sözcü Zaharova, Türkiye’nin karşılık olarak Afrin’e operasyon başlattığını belirtti.  Rus Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, El Tanif civarındaki geniş bir bölgenin IŞİD’in kalan üyeleri için güvenli bir alan haline geldiğini söyledi.  “ABD, Fırat nehrinin doğu kıyısında Kürt müttefiklerine destek vermek için Suriye ordusuyla açık cepheleşmeye giriyor” dedi. 

‘Suriye ordusu, Türkiye ile çatışmaya girmez’

Rusya Bilimler Akademisi'nden doğubilimci Sergey Demidenko ise Suriye ordusunun Afrin'e girme ihtimalinin düşük olduğunu, bunun doğrudan Türkiye ile savaş tehdidi taşıdığını değerlendirmesinde bulundu. Demidenko "Gidişatın böyle gelişmesi bana göre düşük bir ihtimal. Zira Suriye ordusunun savaşması için kalan tek taraf Türkiye. Bana kalırsa Suriye ordusu böyle bir askeri çatışmaya kolayca girmez. Ayrıca Suriye birliklerinin büyük bölümü Esad yanlısı paramiliter gruplar. Savaşa hazır durumdaki düzenli birliklerden çok az kaldı, Alevilerden oluşan Cumhuriyet Muhafızları dışında" ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin çıkarları tanınmalı ve anlaşılmalı’’

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Savunma Komitesi Başkanı Vladimir Şamanov, Afrin’de Türkiye’nin çıkarlarının tanınması gerektiğini, bölgedeki sorunun çözülmesi için Rusya ve İran’la müzakerelere geçilmesi gerektiğini söyledi. Gazetecilere konuşan Şamanov “Burası Türkiye’nin sorumluluk bölgesi. Böyle durumlarda garantörler mekanizmasına gidilmeli. Rusya ve İran’la masaya oturulmalı. Türkiye’nin Afrin’deki çıkarları göz ardı edilmemeli. Türkiye’nin burada çıkarları olduğu bir gerçek. Bu nedenle de anlaşmak gerekiyor” dedi.

Kaynak: Yeni Asya

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol