Bu haber kez okundu.

Çığırından çıkmaya başlayan bazı davranışlar kutuplaşmayı da tetikliyor.

Referandum kararının alınmasının ardından siyasîlerin söylemlerinin de etkisiyle toplumda ‘evet- hayır’ tartışmaları başladı. Özellikle siyasîlerden başlayan ve topluma yayılan kutuplaştırıcı söylemler olumsuz sonuçlar doğuruyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Tek Millet için, Tek Bayrak için, tek Vatan için, tek Devlet için evet diyorum” demesi ‘Hayır’ diyecek vatandaşların üzerinde bir baskı oluştururken uzmanlar bu tarz söylemlerin toplumda tamir edilemez yaralar açabileceğini belirtiyor. 

‘Evet’ dediği için hakarete uğradı iddiası

Antalya'da Kepez Müftülüğü’ne bağlı kız Kur’ân kursu öğretmeni Nurcihan D.’ye alışveriş yaptığı pet-shop’ta hakaret ettiği iddiasıyla dün gece gözaltına alınan Mehmet Y., adliyeye sevk edildi. Kepez İlçesi Yeni Mahalle’de Aliya İzzetbegoviç Caddesi’nde dün öğle saatlerinde bir pet-shop’a kedisine mama almak için giden Kuran kursu öğretmeni Nurcihan D., daha önceden tanıdığı işyeri sahibiyle referandum sürecine ilişkin sohbet etti. Bu sırada yan tarafta bulunan ödeme merkezi işletmecisi Mehmet Y. gelerek, bir süre konuşmaları dinledi. Mehmet Y., iddiaya göre işyerindekilere dönüp, “Şimdi bu kadına bakın. Son derece dindar bir görünümü var. Bunu araştırsanız, dinî vecibelerinin hiçbirini yerine getirmiyordur” dedi. Bir süre devam eden tartışma sonunda Kepez Polis Merkezi’ne giden Nurcihan D., Mehmet Y.’nin kendisine hakaret ettiği iddiasıyla şikayette bulundu. Mehmet Y. İddiaları reddetti. 

‘Hayır’a 80’in üzerinde gözaltı 

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin, ‘Anayasa Değişikliği Referandumu Kampanya İzleme Çalışması’na göre son bir ayda ‘Hayır’ kampanyası yürüten 80’in üzerinde kişi gözaltına alındı. Dernek anayasa değişikliği sürecindeki hak ihlâllerini, hukuka ve demokratik teamüllere aykırılıkları izlediğini ve bulgularını referanduma kadar aylık raporlar halinde kamuoyuyla paylaşacağını duyurdu. Dernek bu kapsamda 25 Aralık 2016 ile 31 Ocak 2017 tarihleri arasında ‘Hayır’ kampanyası yürüten 80’in üzerinde kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Diken’de yer alan habere göre, gözaltı gerekçelerinin başında ise anayasa değişikliğine karşı bildiri dağıtmak yer alıyor.

Kaynak: Yeni Asya

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol