Hikmet Sami Türk: Ülke 1 kararname ile eyaletlere bölünebilir..

Büyükşehir Belediye Yasası ile altyapısı hazırlanan anayasa değişikliği içindeki "tuzağa” dikkate çeken eski Adalet Bakanı Türk, “Cumhurbaşkanı’nın danışmanları arasında eyaleti savunanlar da var. Çıkarılacak bir kararname ile bu sisteme gidebilir” dedi.

Halit Aydoğan
Halit Aydoğan
13 Nisan 2017 Perşembe 08:55
35 Okunma
Hikmet Sami Türk: Ülke 1 kararname ile eyaletlere bölünebilir..

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Büyükşehir Belediye Yasası ile altyapısı hazırlanan anayasa değişikliği içindeki “sinsi tuzağa” dikkate çekerek uyarıda bulundu. Anayasa değişikliği kabul edildiğinde Türkiye’nin eyaletlere bölünebileceğini belirten Türk, Kerkük’e Kürdistan paçavrası asan Mesud Barzani’den örnek verdi.

Türk, “Osmanlı İmparatorluğu’nda fethettiği ülkelerin hepsini İstanbul’dan yönetmek kolay olmadığı için İstanbul’dan atanan, geniş yetkili bir vali vardı. Merkeze zayıflayınca her biri özerklik ilan etti. Bugün de böyle birşey yapılırsa Irak’ta Barzani bağımsızlık referandumu yapacak. Bunun arkasında Türkiye’yi parçalama hedefi var” dedi.

Mevcut anayasanın 123. maddesine yönelik olarak anayasa değişikliğindeki 16. maddeye dikkat çeken Hikmet Sami Türk, şunları anlattı: “Anayasa değişikliği 18 madde ama 73 madde değişiyor aslında. 16’ıncı maddenin b bendinde, ’kanunla veya cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle’ ibaresi getiriliyor. Burada endişe şu: Türkiye’nin eyalet sistemi ile bölünmesi. Cumhurbaşkanı aslında ülkeyi danışmanlarıyla yönetiyor. Ki bunların arasında ülkenin eyaletlere bölünmesini savunanlar da var. Kararname ile buna gidebilir. Eyalet sistemi dediğiniz zaman özerk bölgeler var. Irak’ın kuzeyinde, Suriye’nin kuzeyinde oluşuyor.”

'Büyükşehir Belediyesi Yasası'nın eyalet sistemine geçişin ilk adımı olduğunu belirten Türk, “Büyükşehir belediyelerinin sayısı arttı. Bu büyükşehir belediyesi bütün ili kapsıyor. Seçilmiş olan büyükşehir belediye başkanı Osmanlı imparatorluğu dönemindeki eyalet valisi konumunda. Devletin atadığı vali ikinci planda kalıyor. Yetkiler de geniş. Eyaletsistemine doğru, özerk bölgelere doğru gidiliyor” diye konuştu. Türk, Anayasa değişiklik teklifinde Cumhurbaşkanının sorumluluğu noktasında getirilen değişiklikler başta olmak üzere fiilen işlemeyecek hükümlerin söz konusu olduğunu da kaydetti.

Türk, sözlerini şöyle tamamladı: “Görünüşte Cumhurbaşkanını yargılama imkânı getiriyorlar ama bu sistemin işlemesi çok ağır koşullara bağlanıyor. Cumhurbaşkanının atayacağı bakanlar da bakan değil, sekreter niteliğinde olacak.ABD’de böyledir. Bir tek adalet bakanı farklıdır. Gerisisekreterdir. Tamamen cumhurbaşkanına bağlı elemanlar olacak. Cumhurbaşkanının her dediği olabilecek. Öte yandan bir ilginç durum da, ’varsa partisi ile ilişiği kesilir’hükmü değişiyor. Diğer değişiklikler 2019 yılında yürürlüğe girerken bu hüküm kabul edilir edilmez yürürlüğe giriyor. Bir ay içinde AKP olağanüstü kurultaya giderek, Erdoğan genel başkan olacak. O genel başkanın seçtiği adaylar milletvekili olacak.”

Hikmet Sami Türk, Türkiye’de 141 yıllık bir yazılı anayasalar döneminin sonunda bütün bu süre boyunca zaman zaman büyük acılarla yürütülen insan haklarına saygılı, demokratik hukuk devleti mücadelesinin varacağı yerin, devletin yasama, yürütme ve yargı organlarıyla kendisine teslim edildiği bir tek adam yönetimi olamayacağını belirtti.

Türk, Anayasa Değişikliği Kanunu’na göre cumhurbaşkanının atayacağı ve istediği zaman görevden alacağı, kendisine karşı sorumlu cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar olacağını, parlamentersistemin onlarla ilgili güvenoyu veya güvensizlik oyu gibi uygulamaları olmayacağını da kaydetti.

Kaynak: Yeni Çağ

Anahtar Kelimeler:
Hikmet SamiTürki
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner101

banner60