Bu haber kez okundu.

"Referandum değil deparandum"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Evet çıkarsa ekonomi şaha kalkacak, depara kalkacak. Ben onun için bu referanduma deparandum diyorum” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, konuk olduğu bir televizyon programının canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Sicil affına rağmen bazı esnafın kredi almakta sıkıntı yaşadığını belirten Bakan Tüfenkci, “Biz hükümet olarak sicil aflarını çıkartıyoruz ama bankalar uygulamıyor deniyor. Geldiğimiz noktada bazıları yasayı uyguluyor. Bazı esnaflardan şikayet geliyor. Kredi kartını geciktirerek ödemiş ama kara listedesin deniyor. Bankalar bu konuda gerekli dikkat ve özeni göstermeli. Faizsiz kredileri hayata geçirdik, burada da bankalar bir takım nedenlerle sıkıntılar meydana getiriyorlar. Bankalarla bir daha görüşeceğiz, biz uyarıyla şu anda geçiriyoruz. Yaptırımları da devreye sokmaktan çekinmeyiz” dedi.

Bakan Tüfenkci, 2016 yılında yaşanan birçok olumsuzluğa rağmen Türkiye ekonomisinin iyi bir performans sergilediğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla başlatılan istihdam seferberliğine ilişkin ise Bakan Tüfenkci, şunları söyledi:

“2 milyonluk istihdam hedefi, esasında hedef 1.5 milyondu ama bu rakamı 2 milyona taşıdık. Biz birebir oda ve borsalardaki taahhütleri takip ediyoruz. Ayrıca valilerimiz ve belediye başkanlarımız kanalıyla, illerdeki odalarımız ve ticari odalarımız vasıtasıyla sıkı bir gözetim yapıyoruz. Taahhütlerini de zaman zaman kendilerine hatırlatıyoruz. İş dünyamız, TOBB öncülüğünde yeni bir seferberlik kampanyasını başlatacak. Ayrıca tüm Türkiye’de 15 iş örgütüyle beraber Bakanlığımız koordinesinde ‘Üreten Türkiye Konuşuyor’ programını yürütüyoruz. İl il gezerek yerinde sorunları tespit ediyor, istihdamın artırılması konusunda da çalışma yapıyoruz.”

Referandum sürecinin ekonomik sisteme etkisine dikkat çeken Bakan Tüfenkci, “En önemli etki ekonomide olacak. Hantal bir yapıdan daha etkin bir yapıya geçmiş oluyoruz. Kararların daha hızlı alındığı, 5 yıl boyunca istikrarın olduğu, koalisyonların olmadığı, provokasyonların ve manipülasyonların kolay kolay yapılamayacağı dönemleri yaşamış olacağız. Ekonominin en büyük ihtiyacı güvendir, istikrardır, öngörülebilirliktir. Yatırımcı olarak iki sene sonra hangi ortamın yaşanılacağını görmek istersiniz” değerlendirmesinde bulundu.

“EVET ÇIKARSA EKONOMİ ŞAHA KALKACAK, DEPARA KALKACAK”

Bakan Tüfenkci, anayasa değişikliğiyle yargının bağımsızlığı yanına tarafsızlığını da sağlayacaklarına işaret ederek, “Evet çıkarsa ekonomi şaha kalkacak, depara kalkacak. Ben onun için bu referanduma deparandum diyorum. Bundan en fazla yararlanacak olan iş alemi. Hayır çıkarsa bundan en fazla etkilenecek ekonomi. Ekonomiye sıkıntı noktasında hayır cephesi bir kaos oluşturacak. Bunlar Türkiye’de şüphe durumu oluşturacaklar. İnsanlar ister istemez ekonomiden siyasi konjonktüre odaklanacak. 7 Haziran’dan sonraki tablo bir daha yaşanabilir. Hükümetin meşruiyeti sorgulanmaya başlanabilir” şeklinde konuştu.

“HER ÖNÜNE GELENİN EMLAKÇIYIM DİYE İŞ YERİ AÇMASINI BİR DİSİPLİNE GETİRECEĞİZ”

Konut piyasasına yönelik düzenleme hazırlığı hakkında da konuşan Tüfenkci şunları söyledi:

“Emlak piyasasını yakından ilgilendiren, emlak ticaretini düzenleyen bir düzenleme. Bu taslak ile emlakçıların niteliklerini belirleyeceğiz. Her önüne gelenin emlakçıyım diye işy eri açmasını bir disipline getireceğiz. Meslek mensuplarının niteliklerini belirleyeceğiz. Taşınmaz ticaretini yapacakların sözleşmelerinin standardını belirleyeceğiz. Taşınmaz ticaretinde uyulması gereken genel ilkeleri belirleyeceğiz. Ticaretin sorumluluk ve teminat noktasını düzenleyeceğiz. Özellikle tüketicilerden gelen şikayetleri önlemiş olacağız. Konutunuz var, gerçek değerinden satılıp satılmadığını, sizden fazla ücret alındı mı gibi endişeleri ortadan kaldırmış olacağız.”

(Benan Özben / İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol