Bu haber kez okundu.

Yüksek Seçim Kurulu’ndan Süleyman Soylu’ya tokat gibi cevap

“Yüksek Seçim Kurulu’nun görüp görmemesi beni ilgilendirmez, Yüksek Seçim Kurulu ayrı bir kurum, ben ayrı bir kurumum” sözlerini Saadet Partisi YSK’ya taşımıştı. Bu dilekçeye YSK’dan gelen yazıda YSK Anayasa’ya göre seçimlerde tek yetkili kurumun kendisi olduğunu belirterek son noktayı koydu.

İçişleri Bakanı ile YSK arasındaki “yetki tartışmasına” YSK, Saadet Partisi’nin başvurusu üzerine son noktayı koydu. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu adına parti yetkilileri tarafından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun basında geçen, “Yüksek Seçim Kurulu’nun görüp görmemesi beni ilgilendirmez, Yüksek Seçim Kurulu ayrı bir kurum, ben ayrı bir kurumum” sözleri YSK’ya taşınmıştı. Bunun üzerine Yüksek Seçim Kurulu cevabi yazısında Anayasa’nın 2709 sayılı “Seçimlerin genel yönetim ve denetim” başlıklı 79. maddesini hatırlatarak, bu konuda tek yetkili kurulun kendisi olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi: “Seçimler, yargı organlarının genel yönetim ve denetimi altında yapılır. Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçim süresince ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlulukları, şikâyet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlama ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin seçim tutanaklarını ve Cumhurbaşkanlığı seçim tutanaklarını kabul etme görevi Yüksek Seçim Kurulu’nundur” dedi.

SEÇİMLERLE İLGİLİ HER KONUDA YETKİ YSK’NIN

Açıklamada, “Yüksek Seçim Kurulu’nun kararları aleyhine başka bir mercie başvurulamaz.” hükmü yer aldığını, Yüksek Seçim Kurulu’nun görev ve yetkilerinin, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 14. maddesinde ve Resmî Gazete’nin 12/12/2017 tarihli, 30268 sayılı nüshasında yayımlanan 7062 sayılı Yüksek Seçim Kurulu’nun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un 6. maddesinde düzenlendiğini belirtmiştir.” denildi. YSK’nın açıklamasında son olarak şöyle denildi: “Kurulca yapılan değerlendirmeler neticesinde seçimle ilgili iş ve işlemlerin Anayasa’ya ve 298 sayılı kanuna göre Yüksek Seçim Kurulu’nca yürütüldüğünü bir kez daha belirtmiş, seçimlerin yürütülmesinde tek yetkili merci olduğunu bir kez daha ifade etmiştir.”

Kaynak: Milli Gazete

Anahtar Kelimeler:
YskSüleyman SoyluCevap

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol